Beş kritik eyaletten Georgia'da Biden öne geçti

ABD başkanlık seçimlerinde sonucu etkileyecek eyaletlerden Georgia'da Biden farkı kapatarak öne geçti.

Beş kritik eyaletten Georgia'da Biden öne geçti
06 Kasım 2020 Cuma 13:58

banner225

ABD başkanlık seçimlerinde sonucu etkileyecek eyaletlerden olan Georgia'da Demokratların başkan adayı Joe Biden farkı kapatarak öne geçti.

Biden'ın eyaletteki mevcut sayımlara göre Trump'ın yaklaşık 900 oy önünde olduğu görülüyor. Demokrat Parti adayı Biden 2,449,371 oy alırken, Trump 2,448,454 oya sahip.

Eğer Biden eyalette seçimleri kazanabilirse 1972'den beri birkaç istisna dışında Cumhuriyetçi adaylara oy veren eyalette önemli bir eşiği aşmış olacak.

Georgia'nın Seçici Kurul'a gidecek 16 delegesi bulunuyor. Öte yandan eyaletteki 'yeniden sayım' kurallarını bu noktada hatırlamakta fayda var.

Kaybeden aday, eğer oy toplamları arasındaki fark yüzde 0,5'in altındaysa yeniden sayım talep edebiliyor. Yeniden sayım talebinin oy sayımı sonuçlandıktan sonra iki gün içerisinde yapılması gerekiyor.

Oyların yüzde 99'unun sayıldığı eyalette, Biden yüzde 49,39 oy alırken, Trump yüzde 49,37 oy oranına sahip görünüyor.

Biden, oy sayımının sonuçlandığı eyaletlere göre 253 delegeye ulaşırken, Trump 214 delegede kalıyor. Georgia, Pennsylvania, Arizona ve Nevada gibi kritik eyaletlerin sonuçları henüz bu hesaba dahil edilmedi.

270 delegeyi toplayabilen aday ABD'nin yeni başkanı olacak.

Arizona, Pennsylvania, Georgia ve Nevada eyaletlerinde devam eden oy sayımları, ABD Başkanlık Seçimleri'nde ipi hangi adayın göğüsleyeceğini belirleyecek.

Arizona'da ve Nevada'da Joe Biden yarışı önde götürüyor. Her iki eyalette de Donald Trump ekibinin yoğun hukuki çabaları var.

Pennsylvania ise Trump mevcut sonuçlarda önde görünüyor. Öte yandan iki eyalette de Biden'ın aradaki farkı kapatmakta olduğu bildiriliyor.

  • Pennsylvania'da da fark 18 bine indi. Eyalette postayla gönderilen oylarda Biden'ın büyük üstünlüğü olduğu bildiriliyor. Oy sayımları gün boyunca devam edecek.
  • Nevada'da Biden ile Trump arasındaki fark 11 bin civarı. Oyların yüzde 89'u sayıldı.
  • Arizona'da Biden Trump'ın yaklaşık 7 bin oy önünde görünüyor.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.