ABD’li kuruluştan 'Pençe-Kilit' açıklaması: Operasyonun amacı 5 yeni askeri üs kurmak

ABD’li kuruluş CPT, TSK tarafından başlatılan 'Pençe-Kilit' operasyonuna ilişkin, 'Amaç, 5 yeni askeri üs kurmak' ifadelerini kullandı.

ABD’li kuruluştan 'Pençe-Kilit' açıklaması: Operasyonun amacı 5 yeni askeri üs kurmak
21 Nisan 2022 Perşembe 17:38

banner255

ABD merkezli Hristiyan Barış Timi (Christian Peacemaker Teams-CPT), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi topraklarında başlattığı “Pençe-Kilit” operasyonuna ilişkin bir açıklama yayımladı.

Operasyonun başlangıcında TSK askerlerinin Metina, Zap ve Avaşin’in yüksek tepelerine indirildiği bilgisine yer verilen açıklamada, bu bölgelerin ve Duhok’un Amedi ilçesi Berwari Bala bölgesindeki yerleşim yerlerinin çevresinin havadan ve karadan bombalandığı belirtildi.

Açıklamada, TSK’nın Zap bölgesi ve Kurejar dağına yerleşmek için hareket ettiği ancak askerlerle PKK’liler arasında çatışmaların devam ettiği aktarıldı.  

Açıklamada operasyonun amaçları hakkında şunlar kaydedildi: “Türk ordusu Türkiye sınırından Şeladize’ye doğru 19 kilometre içeriye geçmiş durumda. Amaç, Çiyayê Reş, Şkefta Birindara, Ars-Fars, Werxêl ve Kurejar’da 5 yeni askeri üs kurmak.”

‘SİVİL HALKIN YAŞAMINI ETKİLİYOR’

Operasyon ve çatışmaların bölgede yaşayan sivillerde korku ve endişeye neden olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, şu tespitlere yer verildi:

“Pençe-Kilit operasyonu Amedi bölgesinde yaşayan sivil vatandaşlar içerisinde korku ve endişeye neden oldu. Bombardıman ve hedef olma korkusu nedeniyle siviller bahar otlarını toplamak için çıkamıyor ki bu bölge halkının geçim kaynaklarından biri. Aynı zamanda bölgedeki güvenlik durumu turizm sektörünü de olumsuz etkiliyor.”

CPT’nin Irak-Kürdistan timi üyesi Kamaren Osman, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, “Çatışmaların yaşandığı ve hala sivil insanların bulunduğu Berwari Bala’da maddi hasar meydana gelmiş durumda. Bombardımanlar nedeniyle 11 bina ve araçlar zarar gördü” dedi.

Osman, “Operasyon bölgede turizm sektörünü olumsuz etkiliyor. Baharları bağ ve bahçelerine giden, ot toplayan çiftçiler şimdi bu ekonomik faaliyetlerini yapamıyor” ifadelerini kullandı.

CPT HAKKINDA

ABD merkezli Hristiyan Barış Timi (CPT), inanç temelli, kar amacı gütmeyen, uluslararası şiddeti azaltma ve insan hakları örgütüdür.

CPT, savaş ve çatışmalara karşı şiddet içermeyen alternatifler sunuyor. Yine, kamu politikası tarafından desteklendiği durumlarda şiddet içermeyen alternatiflere bağlı kişilere kurumsal destek sağlıyor. Şiddet ve baskıdan etkilenen topluluklara da destek vermeyi amaçlayan örgüt, ayrıca insan hakları ihlallerini belgeliyor.

Örgüt, geçen yıl Haziran ayında TSK’nın “Pençe-Yıldırım” operasyonu hakkında da bir rapor hazırlamıştı.

CPT raporunda,  Türkiye'nin bombalamalarından en çok sınır bölgelerinde yaşayan sivillerin etkilendiğini yazdı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.