ABD Genelkurmay Başkanı: Taliban ile IŞİD-K'ya karşı iş birliği mümkün

ABD Savunma Bakanı Austin ise gelecekteki iş birliği konusunda herhangi bir tahminde bulunmak istemeyeceğini söyledi ve IŞİD-K'ya karşı ellerinden gelen her şeyi yapacaklarının altını çizdi.

ABD Genelkurmay Başkanı: Taliban ile IŞİD-K'ya karşı iş birliği mümkün
02 Eylül 2021 Perşembe 09:24

banner255

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ı geçmişte ‘acımasız bir grup’ olarak tanımlayarak örgütün gelecekte değişip değişmeyeceğinin muamma olduğunu söyledi. Ancak Milley, ülkesinin gelecekte terörle mücadelede Taliban ile iş birliği içinde olmasının da mümkün olduğunu ifade etti.

Amerikan güçleri salı günü Afganistan'dan tamamen çekilerek 20 yıl süren en uzun savaşını noktalamıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile birlikte basının karşısına geçen Genelkurmay Başkanı Miley, birliklerin Afganistan'ı terk etmesinin ardından ilk değerlendirmesini yaptı.

ÇEKİLME SÜRECİNİ ÖVDÜLER

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre basın toplantısında gerek Austin gerekse de Miley, Afganistan'da görev yapan Amerikan askerleri ve çekilme sürecinden övgüyle bahsetti.

Austin, insanların havalimanına taşınmasında Taliban'la yürütülen koordinasyona ilişkin sorulan bir soruya, "Taliban ile oldukça dar bir düzlemde çalışıyorduk. O da sadece mümkün olduğu kadar çok insanı dışarı çıkarmak içindi" yanıtını verdi.

MİLEY: TALİBAN İLE IŞİD-K’YA KARŞI İŞ BİRLİĞİ YAPABİLİRİZ

"Savaşta, yapmak istediğiniz şeyleri değil, görev ve birliklerin risklerini azaltmak için gerekenleri yaparsınız" diyen General Miley, gelecekte Taliban ile Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-K grubuna karşı yürütülecek terörle mücadelede iş birliği yapmanın mümkün olduğunu belirtti.

Austin ise gelecekteki iş birliği konusunda herhangi bir tahminde bulunmak istemeyeceğini söyledi ve IŞİD-K'ya karşı ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade etti.

TAHLİYE SÜRECİNDE IŞİD-K’NIN DÜZENLEDİĞİ SALDIRIDA 170 KİŞİ CAN VERDİ

Geçtiğimiz hafta Kabil Havalimanı dışını hedef alan IŞİD-K saldırısında 13 ABD personeli de dahil olmak üzere 170 kişi hayatını kaybetmişti.

Afganistan'daki diğer cihatçı gruplar arasında en radikal ve en şiddetli örgüt olan IŞİD-K, Taliban'ı cihadı ve savaş alanını terk etmekle suçluyor.

Tahliye sürecinde toplamda 123 binden fazla kişi Afganistan'ı terk etti. Ülkede hala 100 ila 200 arasında ABD vatandaşının olduğu tahmin ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland, kalan ABD vatandaşlar ile birlikte ABD ile çalışmış kişileri Afganistan dışına çıkarmak için tüm olası seçeneklerin araştırıldığını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.