ABD'de seçim burun buruna: Delege sayılarında Biden, kritik eyaletlerde Trump önde

Amerika Birleşik Devletleri, önümüzdeki 4 yıl başkanlık görevini yapacak kişiyi belirlemek için sandık başına gitti.

ABD'de seçim burun buruna: Delege sayılarında Biden, kritik eyaletlerde Trump önde
04 Kasım 2020 Çarşamba 08:52

Gelen ilk sonuçlara göre Başkan Donald Trump Texas, Arkansas, Nebraska, Kansas, Güney Carolina, Oklahoma, Indiana, Kentucky, Tennessee, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Batı Virginia, Wyoming, Iowa ve Florida'da kazandı. Sonuçlara göre, Colorado, New York, Ilinois, Massachussets, Delaware, Maryland, Rhode Island, New Jersey, New Mexico, Vermont ve Washington DC'de Demokrat Parti adayı, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden seçimi kazandı. Sonuçlara göre Trump'ın 118, Biden'ın 209 delegeyi garantilediği görülüyor. Ülke genelindeki oy dağılımında Biden yüzde 49,8 ile öndeyken Trump'ın oy oranı yüzde 48,6. Bahis şirketleri Trump'ın ikinci kez Beyaz Saray'a gitme ihtimalini yükseltti. Betfair, Trump'ın seçilme olasılığını yüzde 60'a çıkarırken, Biden'ı yüzde 40'a çekti. 

Seçimlerin neticesinde ABD Başkanı’nın yanı sıra, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin üyeleri ve 100 sandalyeli Senato’nun 33 üyesi belli olacak.

ABD'deki iki aşamalı seçim sistemi nedeniyle, seçimin kaderini belirleme potansiyeli bulunan bazı kritik eyaletlerden çıkacak sonuçlar, adayların yalnızca ülke genelinde aldığı oy toplamından daha belirleyici olacak. ABD'deki iki aşamalı seçim sisteminde, Başkan'ı seçen Seçici Kurul'da her eyaletin nüfusuna göre delegesi bulunuyor. Bu kurulda toplam 538 delege yer alıyor ve en az 270 delege sayısına sahip eyaletlerde yarışı kazanan aday başkanlığı da kazanmış oluyor.

SALINCAK EYALETLER

ABD'de Demokratların, kale konumundaki eyaletlerden 203 delegenin oyunu almasına kesin gözüyle bakılıyor. Trump'ın ise Cumhuriyetçilerin kalesi olan eyaletlerden 125 delegenin oyunu almasına kesin gözüyle bakılıyor. Başkanlık yarışının Salıncak Eyalet konumundaki 14 eyaletten 210 delegenin oyu üzerinde yaşanması bekleniyor. İki eyalet hariç, 48 eyaletin tamamında en fazla oyu alan aday, o eyaletin delegelerinin tamamını kazanmış oluyor. Bunun istisnası olan Maine ve Nebraska'da ise delegeler, adayların aldığı oy oranına göre dağılıyor. Maine'de 4 delege oyunun 2'si eyalet genelinde kazanana giderken, 1'er oy iki seçim bölgesinin kazananlarına ayrı ayrı veriliyor. Nebraska'da 5 oyun 2'si eyalet genelinin galibine gidiyor. 3 oy ise 3 seçim bölgesinin kazananlarına dağıtılıyor.

Kırmızıyla gösterilen eyaletler Cumhuriyetçilerin, maviyle gösterilen eyaletler Demokratların kalesi konumunda. Sarıyla gösterilen eyaletlerse Salıncak Eyalet olarak niteleniyor.

Salıncak Eyaletler:

- Arizona

- Colorado

- Florida

- Georgia

- Iowa

- Kuzey Carolina

- Michigan

- Minnesota

- Nevada

- New Hampshire

- Ohio

- Pennsylvania

- Texas

- Wisconsin

Başkan Donald Trump ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden dışında başka adaylar da yarışa katılıyor. Akademisyen ve insan hakları aktivisti Jo Jorgensen, Liberteryan Parti'nin; Howie Hawkins de Yeşil Parti'nin başkan adayları olarak seçime giriyor. Ayrıca aralarında rapçi Kanye West'in de olduğu yedi bağımsız aday da çeşitli eyaletlerde oy pusulalarına girmeye hak kazandı. Ancak ABD siyaseti çok uzun bir zamandır iki partinin egemenliği altında. 1860'lardaki Amerikan İç Savaşı'ndan bu yana yapılan seçimlerin tamamını Demokrat Parti ya da Cumhuriyetçi Parti adayları kazandı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.