ABD: Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok iyi biliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki'nin düzenlediği günlük basın toplantısına katılan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Biden-Erdoğan görüşmesine ilişkin konuştu.

ABD: Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok iyi biliyor
07 Haziran 2021 Pazartesi 23:06

banner255

"Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok iyi biliyor ve bu iki isim birbiriyle epey zaman geçirdi" diyen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ikili görüşmede 'geniş ve kapsamlı bir ajandalarının' olacağını belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'nin düzenlediği günlük basın toplantısına katıldı. Sullivan, Biden'ın 10 Haziran'da başlayacak Avrupa gezisinin detaylarını anlattı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'GENİŞ VE KAPSAMLI BİR AJANDALARI OLACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın 14 Haziran'da Brüksel'deki NATO Zirvesi kapsamında yapmayı planladığı ikili görüşme konusunda değerlendirmede bulunan Sullivan, "İki liderin, Doğu Akdeniz, Suriye, İran, Dağlık Karabağ gibi bölgesel konularda geniş ve kapsamlı bir ajandaları olacak" diye konuştu.

Türkiye'nin, Afganistan'daki müzakereler ve diplomasi konusunda oynayacağı rolün de görüşmede gündeme geleceğini kaydeden Sullivan, iki ülkenin farklılaştığı konu başlıklarının da toplantıda gündeme geleceğini belirterek, ''İnsan hakları başlığı ve farklılıklarımız görüşülecek'' ifadesini kullandı.

Sullivan, "Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok iyi biliyor ve bu iki isim birbiriyle epey zaman geçirdi. Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm boyutlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.